Kategorier
Ett djefla lif

Saker som försvinner

En gång skulle jag gå in på Sparbanken. Det var i Viken där jag växt upp, och denna triviala historia utspelar sig någon gång under första hälften av 1990-talet eller något. Ärligt talat har jag ingen aning – det enda jag är säker på är att jag var vuxen och länge hade levt på annat ort.

Jag skulle som sagt gå till Sparbanken som alltid låg där ett stenkast från kyrkan när jag växte upp. Växte upp gjorde jag på Lyckoslantens tid, när kejsar Augustus, Palme eller vem det var påbjöd att hela världen skulle skattskrivas.

Jag skulle gå in på Sparbanken, och det gjorde jag, men där blev jag stående på ett golv jag inte kände igen bland skrivbord jag inte kände igen och disken var borta och platsen såg inte alls ut som en bank.

Jag skulle gå in på Sparbanken, men i själva verket hade jag gått in på ett mäklarkontor där fyra ögonpar riktades mot mig och fyra mäklarfirmeanställda undrade vem det var som hade stövlat in genom dörren utan att knacka.

Jo, jag skulle  bara ta upp detta eftersom det är den triviala historien jag tänker på när saker och ting förändras och försvinner omkring mig.  Och idag fick jag veta att det var fem år sedan Flygbåtarna slutade gå från Malmö. FEM ÅR!

Måste sätta mig ner en stund.

(Musik: Penny Lane eller någon annan hyllning till en plats som inte längre finns.)

Kategorier
På läshyllan

Bokslut I: Drömmar om rosor och eld av Eyvind Johnson (1949)

Jag är en hungrig påbörjare av böcker, men en däst avslutare. Det hör bland annat ihop med att jag tycker att de flesta fackböcker lämnar ifrån sig de bästa idéerna, resonemangen och kunskaperna i början. Bokvärlden är – precis som filmens värld – full av verk där fantastiska förstahalvor går över i seeega sluthalvor.

Men nu har jag varit flitig och disciplinerad och fått högen på nattduksbordet att krympa med hälften. Dags att göra bokslut över sommarens böcker. Först ut är en roman av Eyvind Johnson. 

Varför läste jag den?
För att jag vill beta av det mesta av denna min husgud, och den här boken var så vacker när jag stod och valde i hyllan.
Vilka lärdomar drog jag?
Inblickar i fransk 1600-talshistoria – inte minst hur Richelieus välde präglade landet.
Vilken upplevelse gav den?
En upplevelse av sorg: hur enfald, dogmatism och härsklystnad krossar enskilda människors liv.
Vad fäste jag mig mest vid?
Huvudpersonens karaktär.
Var den nöjsam att läsa?
Det är nästan alltid nöjsamt att läsa Johnson. Men den kunde gjorts en fjärdedel kortare.
Fick du lust att fördjupa dig i ämnet? Hurdå, isåfall?
Läsa en sammanfattning av franskt 1600-tal, och anteckna viktiga årtal i min stora historiska översikt (mer om den i en kommande bloggartikel).
Skulle jag kunna rekommendera den? Till vem då?
Jag rekommenderar den hjärtligt till alla som dels är historieintresserade, dels vill läsa svensk prosa av yppersta märke.

Kategorier
Poesi & cetera

Manlig diskurs

Img_0140_2

 You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friends!

(Vy från kommandobryggan på HMS Belfast – ett martialiskt fortskaffningsmedel för 900 karlar och en hankatt.)

Kategorier
Ett djefla lif

London bullrar och står i

Den djefla mannen bloggar lajv från staden som aldrig håller truten. Här har man levt i liv och oväsen i tvåtusen år. Romarna klirrade och klarrade med rustningar och vapen, trampade taktfast med stålskodda sandaler mot stenlagda härvägar under det att kelterna knotade och muttrade i skogarna medan de smorde in sig med svinblod och blålera inför nästa utsiktslösa överfall och sen rasade allt ner i kaos och ogräset växte högt i ruinerna av atriumvillor och sädesmagasin medan alla de som lämnats kvar slogs i gräset och försökte trycka tummarna i ögonen på varandra men mitt i alltsammans kom angler och saxare och det hörs ju bara på namnet vilka larmande folk de var – klang, klang, angler & krasch, skrax, saxare – och de inledde ett vilt fäktande som pågick långt in i medeltiden tills en viljestark dam fick ordning på pojkarna och avgränsade vrål, stoj och skriv till The Globe på södra stranden av Thames. Sen ojade sig alla storligen i pesten men det var inte länge för sen brann hela skiten ner och efter det mördade Jack the Ripper folk under stor smärta och veklagan och efter det uppfanns explosionsmotorn och på det vägnätet är det.